94. Gazi Koşusu için heyecanlı bekleyiş

0
33

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Türk at yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu’nun 94’üncüsü için geri sayım sürüyor.

Veliefendi Hipodromu’nda 30 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek 94. Gazi Koşusu için çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Türkiye Jokey Kulübü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle önlemlerini alırken, jokeyler de yoğun antrenman programıyla at yarışlarının en büyük organizasyonunda birincilik için çalışıyor.

94. Gazi Koşusu ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri Ahmet Özbelge, 1927’den bu yana kesintisiz yapılan yarışların bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gerçekleştirileceğini belirterek, “94’üncüsünü koşacağımız Gazi Koşusu, Türkiye’nin en büyük Spor organizasyonlarından biri. Tayların doğmasından itibaren herkesin tek hedefi vardır; Gazi Koşusu’nu koşup kazanabilmek.” dedi.

Atların bir kez bu yarışa katılabildiğini hatırlatan Özbelge, “Bundan dolayı at sahiplerinde, atçılık camiasında bir bayram havası yaşatılır. Bu sene pandemiden dolayı haziran ayından koşulması gereken koşuyu daha anlamlı bir güne aldık. Koşuyu 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yapacağız, çok heyecanlıyız. Aynı zamanda üzüntülüyüz, pandemiden dolayı yarışseverlerle bir arada olamayacağız. Yarışçılık temaşa sporudur, seyircilerle çok güzel. İki canlının beraber yaptığı tek spor. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha güzel organizasyonlarla geniş katılımlarla bu seneki pandemiden dolayı yaşadığımız sıkıntıyı telafi ederiz.” diye konuştu.

Gazi Koşusu’nun büyük bir heyecana ve keyfe sahne olduğunu anlatan Özbelge, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atın annesinin gebe kalmasından doğmasına, yetişmesine, sahaya gelmesine kadar tek hedef Gazi Koşusu’dur. Ulu Önder Atatürk adına yapılan Gazi Koşusu’nu kazanmak, bundan daha büyük şeref yoktur.”

Son 5 yılda Gazi Koşusu’nu jokey Ahmet Çelik’in aldığını hatırlatan Özbelge, “Ahmet Çelik, son senelerde kırılması güç başarılara imza attı. Jokeylere başarılar diliyorum. At yarışında birçok faktör var. At, insan, şans, zeka, taktik var.” ifadelerini kullandı.

“Sadece Gazi Koşusu için bir ödül töreni yapacağız”

Salgın döneminde ödül törenlerini iptal ettiklerine dikkati çeken Özbelge, “Sağlık Bakanlığının verdiği protokol var. Pandemi sürecinde bu protokole harfiyen uyuyoruz. Gazi Koşusu gününde de uyacağız. Sadece Gazi Koşusu için bir ödül töreni yapacağız. Sosyal mesafeyi koruyarak, maskelerimiz takarak; nasıl ki Başakşehir şampiyonluk kupasını aldı, Bayern Münih Şampiyonlar Ligi’nde kupasını aldı, onlardan daha dikkatli bu organizasyonumuzu gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu. Salgın sürecinde alınan önlemler Gazi Koşusu’nda da sıkı bir şekilde uygulanacak. Padok bölümünde oluşturulan sosyal mesafe çemberinde sadece 3 kişi yer alabilecek.

Son 5 yılın şampiyonu Ahmet Çelik bu sefer favori olarak iddialı

Gazi Koşusu’nu son 5 yılda kazanan jokey Ahmet Çelik, 94’üncüsünü yarışın favorilerinden “Call to Victory” adlı atla kazanmaya çalışacak. Salgından dolayı yarışın seyircisiz olacağını vurgulayan Çelik, “Onun biraz burukluğu olacak ama Gazi Koşusu’nun heyecanı bambaşka. Şu anda heyecanla bekliyoruz. Bu sene 15 kayıtlı at var. Geçen senelere nazaran daha az atla yarış olacak. Daha önce plase atlara binmiştim, bu sene favori atla yarışacağım.” şeklinde görüş belirtti.

Gazi Koşusu’nun hiçbir zaman kolay geçmediğine dikkati çeken Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazen 5 atla yarıştığınızda da zorlanırsınız. 22 atla güzel yere düştüğünde, şans yanında olduğu zaman sıkıntı olmayabilir. Atın kendine göre stili var. Bizim at şu anda her stili yapabilecek at. 3-4 ciddi rakibimiz var. Yarışın bütünü daha önemli. Birine en büyük rakip dersin gününde olmaz. 2 bin 400 metrelik yarışa birbirinden kaliteli safkanlar katılacak. Bu işin favorisi, sürprizi yok. Güç ve kalite olarak bir tık öndeyiz ama yinede her şey kısmet.”

Gazi Koşusu’nun önemine değinen Çelik, “Gazi Koşusu’nda; Türk atçılığının, bu işi yapan insanların tek hedefi koşmak değil katılmak bile büyük gururdur. Katılıp kazandığınızda isminizi tarihe yazdırıyorsunuz. At yarışı olduğu müddetçe ‘bu at kazanmış’ diye adı sonsuza kadar altın harflerle tarihe yazılıyor. Kimseye nasip olmayacak şekilde üst üste 5 kez kazandım. Bundan dolayı da çok mutluyum.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here