0 MAÇ 0,00

ORAN

HABERLER DİĞER SAYFALAR İDDAA PROGRAMI
Kupon

Kuponunuz Boş

Kupon Bedeli :0,00 TL Toplam Oran :0.00
Misli
Maksimum Kazanç 0,00 TL
SİL KAYDET HEMEN OYNA
 • Mobil Menüyü Oluşturun!

  2022 Katar Dünya Kupası bu stadyumlarda oynanacak

  2022 Katar Dünya Kupası bu stadyumlarda oynanacak

  Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’nda kullanılacak 8 stat, birbirinden farklı özellikleriyle futbolseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

  Katar ile Ekvador arasında 20 Kasım’da oynanacak açılış maçında dünyayı selamlayacak Al Bayt Stadı, bölgedeki halk tarafından yüzyıllardır kullanılan “bayt al sha’ar” çadırlarından esinlenilerek tasarlandı.
  2022 DÜNYA KUPASI HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER
  Çadırların ip detaylarının bile yansıtıldığı sıra dışı bir görünüme sahip 60 bin kişilik stat, ülkenin en kuzeyinde ve ulaşım metro istasyonundan otobüslerle sağlanıyor.
  Katar’ın küçük bir kenti olan Al Khor’da inşa edilen ve bir yarı final maçına ev sahipliği yapacak stadın kapasitesi kupa sonrasında değişmeyecek.
  1976 yılında yapılan Katar spor tarihinin simge yapısı Uluslararası Halife Stadı, 2011’de Asya Kupası finali, 2019’da Dünya Atletizm Şampiyonası ve FIFA Kulüpler Dünya Kupası başta olmak üzere çok sayıda önemli organizasyona ev sahipliği yaptı.
  40 bin kişilik kapasitesiyle bu kez Dünya Kupası heyecanına ortak olmaya hazırlanan stadın önemli özelliklerinden biri içinde yer alan 3-2-1 müzesi.
  Müzede, Pele, Maradona ve Lionel Messi’nin de aralarında bulunduğu dünya futbolunun efsane isimlerinin imzaladığı hatıra eşyaları ziyaretçileri bekliyor.
  Yerel kültür ve geleneklerden esinlenilerek tasarlanan Ahmed Bin Ali Stadı, mimarisinde çevresindeki kum tepelerini yansıtan cepheleri ve ülkenin farklı özelliklerini tasvir eden geometrik desenleri barındırıyor.
  40 bin kişi kapasiteli stadyum Doha’ya 20 kilometre uzaklıkta.
  Stadyumun 2015 yılında aynı yerde olan stadyum yıkılarak üzerine inşa edilmiş. Kullanılan malzemeleirn yüzde 80’i yıkılan stadyuma ait.
  Stadyumda oynanacak ilk maç 21 Kasım tarihinde ABD iel Galler arasında.
  Katar’ın denizcilik ve ticaret mirasından esinlenerek tasarlanan Stat 974, kupa tarihinin ilk sökülebilir stadı olmasıyla da tarihe geçti.
  40 bin kişilik stada ismini veren 974 rakamı, hem Katar’ın uluslararası arama kodu hem de inşaatı sırasında kullanılan nakliye konteynırlarının tam sayısı.
  Stadyum Doha’nın merkezine 10 kilometre uzaklıkta. Stadyum 974 tamamen nakliye konteynerlerinden ve modüle rçelikten inşa edilmiş, tamamen demonte kapalı bir stadyum.
  Stadyumdaki ilk maç 22 Kasım  tarihinde Meksika-Polonya mücadelesi.
  Başkent Doha’ya 20 kilometreden az bir mesafede yer alan fütüristik Al Janoub Stadı, 2016 yılında hayatını kaybeden dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlandı.
  Çizgileri, yine Hadid’in tasarladığı ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda su sporlarına ev sahipliği yapan Aquatics Center’ı anımsatan stadın kapasitesi 40 bin kişi.
  Karakteristik ışık ve gölge etkileşiminden ilham alınarak tasarlanan Lusail, 80 bin kişilik kapasitesiyle Katar’daki en büyük stat olmasının yanı sıra, perdenin kapanacağı maça da ev sahipliği yapacak.
  Stadın cephesi ise bölgede medeniyetin yükselişi sırasında günlük hayatta kullanılan eşyaların ya da el işi sanat eserlerinin üzerindeki karmaşık motifleri yansıtıyor.
  Doha’nın güneyinde yer alan 40 bin kişilik stat, bölgedeki erkeklerin başlıklarını yerinde tutmak için kullandıkları “Gahfiya”dan esinlenerek tasarlandı.
  Stadın üst iki katının sökülerek kapasitesinin turnuvadan sonra 20 bine düşürülmesi öngörülüyor.
  Stadyumdaki ilk maç 21 Kasım tarihinde Senegal ile Hollanda arasında oynanacak.
  Al Rayyan kentinde bulunan ve metroyla gidilebilen Education City Stadı, cephesindeki elmas benzeri geometrik desenler oluşturan üçgenler sayesinde güneş hareket ettikçe renk değiştirme özelliğiyle öne çıkıyor.
  Üniversiteler, yeşil alanlar ve yüksek teknolojili tesislerle çevrili stat, Dünya Kupası sonrasında toplumun ve kampüsün ihtiyaçlarına hizmet vermeye devam edecek.
  Stadyumdaki ilk mücadele 22 Kasım tarihinde Danimarka ile Tunus arasında oynanacak.

  Futbol Haberleri için

  2022 Katar Dünya Kupası bu stadyumlarda oynanacak yazısı ilk önce Deşifre Haberler üzerinde ortaya çıktı.

  Site İçi Yorumlar